Python - co to za język programowania?

Python - co to za język programowania?

Kategorie : Programowanie

Python jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych języków programowania współczesnej ery technologicznej. Od swojego powstania w 1991 roku zyskał ogromną popularność wśród programistów na całym świecie dzięki prostocie, czytelności oraz szerokiemu zakresowi zastosowań.

W poniższym artykule przyjrzymy się historii Pythona, jego głównym cechom, zastosowaniom oraz przyszłości tego dynamicznie rozwijającego się języka programowania.

Czym jest Python?

Python to wysokopoziomowy, interpretowany język programowania ogólnego przeznaczenia, który charakteryzuje się prostą i czytelną składnią. Stworzony przez Guido van Rossuma i wydany po raz pierwszy w 1991 roku, Python został zaprojektowany z myślą o łatwości użycia i przejrzystości kodu, co czyni go idealnym narzędziem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych programistów. Język ten wspiera różne paradygmaty programowania, w tym programowanie obiektowe, proceduralne i funkcyjne, a jego bogata biblioteka standardowa umożliwia szybkie i efektywne tworzenie różnorodnych aplikacji. Dzięki swoim zaletom Python zyskał szerokie zastosowanie w takich dziedzinach jak analiza danych, uczenie maszynowe, rozwój aplikacji webowych, automatyzacja zadań oraz tworzenie skryptów systemowych. Rozwojem tego języka zajmuje się Python developer.

Jak powstał Python?

Python powstał z inicjatywy Guido van Rossuma pod koniec lat 80. XX wieku, a jego pierwsza oficjalna wersja została wydana w 1991 roku. Inspiracją dla van Rossuma były jego doświadczenia z językiem ABC, prostym językiem programowania nauczanym w Centrum Wiskunde & Informatica w Holandii, gdzie pracował. Chociaż ABC miał swoje zalety, brakowało mu elastyczności i możliwości rozszerzania, które Guido chciał zaimplementować w nowym języku.

Guido van Rossum rozpoczął prace nad Pythonem w czasie świąt Bożego Narodzenia w 1989 roku, szukając projektu, który mógłby zająć go w wolnym czasie. Chciał stworzyć język, który byłby łatwy do nauki, a jednocześnie wystarczająco potężny, aby sprostać wymaganiom zaawansowanych programistów. Nazwa "Python" nie pochodzi od węża, ale od brytyjskiej grupy komediowej Monty Python, której skecze van Rossum uwielbiał.

Pierwsza wersja Pythona, oznaczona jako Python 0.9.0, została udostępniona publicznie w lutym 1991 roku. W tej wersji wprowadzono już podstawowe funkcje języka, takie jak system modułów, typy danych (str, list, dict), a także podstawy programowania obiektowego z klasami i wyjątkami. Python szybko zyskał popularność dzięki swojej przejrzystości, czytelności oraz prostocie, co zachęciło innych programistów do jego używania i dalszego rozwoju.

Od tamtego czasu język przeszedł liczne aktualizacje i rozwinięcia. Kluczowymi momentami w jegio historii były wydania wersji 2.0 w 2000 roku, która wprowadziła wiele nowych funkcji i narzędzi Pythona, oraz wersji 3.0 w 2008 roku, która przyniosła zmiany w składni i bibliotece standardowej mające na celu poprawę spójności i czytelności kodu, choć były niekompatybilne wstecz. Obecnie Python jest jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie, stale rozwijany przez szeroką społeczność programistów i wykorzystywany w wielu różnych dziedzinach.

Czym charakteryzuje się język programowania Python?

Python charakteryzuje się szeregiem cech, które przyczyniły się do jego ogromnej popularności i zastosowania w różnorodnych dziedzinach:

 • Prostota i czytelność - składnia Pythona została zaprojektowana tak, aby była czytelna i intuicyjna, co sprawia, że ​​język jest łatwy do nauki i zrozumienia. Zasada "czytelności kodu" (The Zen of Python) jest fundamentem filozofii projektowania Pythona.

 • Wysoki poziom abstrakcji - Python jest wysokopoziomowym językiem programowania, co oznacza, że ​​programista może skupić się na rozwiązywaniu problemów zamiast martwić się szczegółami implementacyjnymi.

 • Język interpretowany - Python jest językiem interpretowanym, co oznacza, że ​​kod jest wykonywany linia po linii przez interpreter Pythona, co ułatwia proces testowania i debugowania.

 • Dynamicznie typowany - w Pythonie nie trzeba deklarować typów zmiennych - są one przypisywane automatycznie w czasie wykonania programu, co zwiększa elastyczność i skraca czas potrzebny na pisanie kodu.

 • Bogata biblioteka standardowa - Python posiada ogromną bibliotekę standardową, która zawiera wiele modułów i narzędzi do różnych zastosowań, co pozwala programistom korzystać z gotowych rozwiązań bez potrzeby pisania wszystkiego od zera.

 • Wsparcie dla wielu paradygmatów programowania - omawiany język wspiera programowanie obiektowe, proceduralne, funkcyjne oraz aspektowe, co umożliwia programistom wybór odpowiedniego podejścia w zależności od potrzeb projektu.

 • Otwarty kod źródłowy - Python jest projektem open source, co oznacza, że ​​jego kod jest dostępny publicznie, co przyczynia się do ciągłego rozwoju języka przez społeczność programistów na całym świecie.

Te cechy sprawiają, że Python jest niezwykle wszechstronnym językiem programowania, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak web development, analiza danych, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, automatyzacja zadań, a nawet w naukach przyrodniczych.

W jakich obszarach używany jest Python?

Python znajduje zastosowanie w wielu różnych obszarach, dzięki swojej wszechstronności i bogatej bibliotece modułów. Wśród głównych obszarów, w których używa się Pythona, możemy wymienić:

 • Aplikacje internetowe - Python jest szeroko stosowany do tworzenia serwerów i aplikacji webowych. Frameworki takie jak Django i Flask są bardzo popularne wśród programistów, umożliwiając szybkie tworzenie skalowalnych i bezpiecznych aplikacji internetowych.

 • Analizy danych i nauka danych - Python jest powszechnie używany w analizie danych, eksploracji danych, wizualizacji danych i uczeniu maszynowym. Biblioteki takie jak NumPy, pandas, Matplotlib, Seaborn, scikit-learn, TensorFlow i PyTorch są niezbędnymi narzędziami dla profesjonalistów zajmujących się danymi.

 • Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe - Python jest jednym z najpopularniejszych języków programowania w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dzięki bibliotekom takim jak TensorFlow, PyTorch, Keras, scikit-learn i NLTK, programiści mogą tworzyć zaawansowane modele uczenia maszynowego i systemy AI.

 • Automatyzacja zadań i skrypty systemowe - Python jest często używany do automatyzacji zadań i tworzenia skryptów systemowych ze względu na swoją łatwość użycia i wsparcie dla wielu systemów operacyjnych. Może być wykorzystywany do automatyzacji procesów biznesowych, administracji systemem, przetwarzania plików i wielu innych zadań.

 • Rozwój gier - Python jest używany w branży gier komputerowych, zarówno do tworzenia silników gier, jak i narzędzi deweloperskich. Biblioteki takie jak Pygame i Panda3D umożliwiają tworzenie gier w Pythonie.

 • Internet rzeczy (IoT) - Python jest stosowany w projektach związanych z Internetem rzeczy do zbierania, analizy i przetwarzania danych z urządzeń IoT. Biblioteki takie jak Raspberry Pi GPIO i MicroPython są popularne w tym obszarze.

 • Aplikacje desktopowe - choć Python nie jest często używany do tworzenia aplikacji desktopowych, istnieją narzędzia takie jak Tkinter, PyQT i Kivy, które umożliwiają tworzenie interfejsów użytkownika i aplikacji desktopowych w Pythonie.

Wymienione obszary to tylko część zastosowań w języku Python, ponieważ jest on wykorzystywany w różnych dziedzinach, od nauki danych po robotykę czy od biologii komputerowej po edukację. Jego wszechstronność sprawia, że ​​jest jednym z najbardziej pożądanych języków programowania na rynku.

Python Software Foundation

Python Software Foundation (PSF) to organizacja non-profit, która zarządza rozwojem języka programowania Python oraz promuje jego używanie i wsparcie społeczności programistycznej. PSF została założona w 2001 roku przez członków społeczności Pythona, aby zapewnić stabilną i zorganizowaną strukturę wspierającą rozwój języka.

PSF wspiera rozwój języka Python poprzez finansowanie prac nad ulepszeniami języka, organizowanie konferencji programistycznych oraz promowanie współpracy między deweloperami. Angażuje się również w budowanie i utrzymywanie silnej społeczności programistycznej wokół Pythona. Organizuje ona spotkania, warsztaty, konferencje oraz inne wydarzenia, które promują uczenie się i wymianę wiedzy między programistami.

PSF działa na rzecz promowania Pythona jako języka programowania, zarówno wśród programistów, jak i w biznesie, edukacji oraz innych dziedzinach. Działania te obejmują kampanie marketingowe, materiały edukacyjne oraz wsparcie dla inicjatyw związanych z Pythonem. Dodatkowo PSF zarządza infrastrukturą techniczną, w tym serwerami, stronami internetowymi, repozytoriami kodu oraz innymi zasobami, które są niezbędne do wspierania społeczności Pythona i rozwoju języka.

Działalność Python Software Foundation opiera się głównie na wkładzie dobrowolnym społeczności Pythona oraz na darowiznach od firm i osób prywatnych. Organizacja ta odgrywa kluczową rolę w dalszym rozwoju i promocji języka Python, a także w utrzymaniu jego otwartego i przyjaznego charakteru społecznościowego. 

Udostępnij tę treść