Widżety w Windows 11 - wszystkie informacje pod ręką

Widżety w Windows 11 - wszystkie informacje pod ręką

 

Czym są widżety w systemie Windows?  

 

W systemie Windows, widżety to małe aplikacje lub interaktywne panele, które dostarczają użytkownikowi różnorodnych informacji lub funkcji bez konieczności otwierania pełnych programów czy aplikacji. Stanowią one rodzaj mini-aplikacji, które zazwyczaj znajdują się na pulpicie lub w specjalnym panelu, umożliwiając szybki dostęp do różnych informacji. 

W przypadku systemu Windows 11, widżety zostały zaktualizowane i mają na celu dostarczenie bardziej zintegrowanych i spersonalizowanych informacji. Te dynamiczne panele mogą zawierać różnorodne treści, takie jak aktualności, prognozę pogody, kalendarz, powiadomienia czy nawet informacje z serwisów społecznościowych. 

Istota widżetów polega na tym, że użytkownicy mogą dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji, umożliwiając szybki dostęp do informacji, które są dla nich istotne. Widżety w systemie Windows 11 mają na celu ułatwienie użytkownikom monitorowanie ważnych aspektów, zapewniając jednocześnie interaktywny sposób korzystania z komputera. To narzędzie przydatne zarówno dla użytkowników domowych, jak i profesjonalnych, które usprawnia i ułatwia codzienną pracę oraz użytkowanie komputera. 

 

Jak działają widżety? 

 

Widżety w systemie Windows działają jako interaktywne panele, które dostarczają różnorodnych informacji i funkcji użytkownikom bez potrzeby otwierania pełnych aplikacji. Oto ogólny sposób, w jaki zazwyczaj działają widżety: 

 • Dostęp i lokalizacja - użytkownik ma możliwość dostępu do widżetów poprzez specjalne okno, panel boczny albo bezpośrednio na pulpicie, w zależności od konkretnego systemu operacyjnego i jego ustawień. 

 • Konfiguracja - użytkownik może dostosować widżety według swoich preferencji, wybierając konkretne informacje czy funkcje, które chciałby widzieć.  

 • Zintegrowane dane - widżety są zazwyczaj zaprojektowane do pobierania informacji z różnych źródeł. Na przykład, widżet pogodowy może korzystać z danych z internetu, a kalendarzowy z synchronizacji z aplikacjami kalendarza. 

 • Aktualizacje w czasie rzeczywistym - większość widżetów dostarcza informacje w czasie rzeczywistym. Na przykład, jeśli masz widżet aktualności, będzie on automatycznie aktualizować się, prezentując najnowsze wiadomości. 

 • Interaktywność - widżety są interaktywne, co oznacza, że użytkownicy mogą wchodzić w interakcję z nimi, np. otwierać pełne widoki, zmieniać ustawienia czy korzystać z dostępnych funkcji. 

 • Dostępność - główną ideą widżetów jest zapewnienie łatwego i szybkiego dostępu do informacji. Użytkownik może szybko zobaczyć istotne informacje bez przerywania aktualnie wykonywanej pracy.  

 • Personalizacja - widżety zazwyczaj oferują opcje personalizacji, dzięki którym użytkownicy mogą dostosować ich wygląd, układ czy zawartość według własnych upodobań. 

 

Jak działają widżety w Windows 11? Wszystko o nowościach  

 

W Windows 11, widżety zostały znacznie rozbudowane w porównaniu do poprzednich wersji systemu. Oto kilka kluczowych cech i funkcji, które charakteryzują działanie widżetów w najnowszej edycji Windows: 

 • Dostęp z pulpitu - widżety w Windows 11 są dostępne poprzez specjalny panel, który można wywołać z pulpitu. Wystarczy kliknąć na ikonę widżetów lub przesunąć palec od lewej krawędzi ekranu, aby otworzyć panel widżetów. 

 • Integracja z Microsoft 365 - dzięki integracji z usługami Microsoft 365, widżety mogą dostarczać informacji związanych z kalendarzem, zadaniami czy dokumentami bezpośrednio na pulpit. 

 • Nowoczesny wygląd - widżety w Windows 11 mają nowoczesny design, zgodny z estetyką systemu. Są one zaprojektowane w sposób minimalistyczny, co wpisuje się w ogólne podejście do designu w Windows 11. 

 • Powiadomienia i aktualności - widżety w Windows 11 mogą dostarczać powiadomienia oraz aktualności na bieżąco. Użytkownik ma dostęp do istotnych informacji bez konieczności otwierania osobnych aplikacji. 

 • Integracja z Microsoft Edge - widżety są zintegrowane z przeglądarką Microsoft Edge, co umożliwia szybkie uzyskanie dostępu do informacji z internetu bez konieczności otwierania przeglądarki. 

 

Jak korzystać z widżetów w Windows 11? 

 

Aby otworzyć panel widżetów, wystarczy najechać kursorem na ikonę znajdującą się przy przycisku menu start na pasku zadań. Możesz skorzystać również z kombinacji klawiszy Windows + W.  

Z kolei by dodać widżet należy nacisnąć przycisk + (po najechaniu na niego kursorem wyświetli Ci się napis “Dodaj widżety”).  

Dostosowywanie widżetów do osobistych preferencji możiwe jest po najechaniu na widżet i naciśnięciu przycisku “...”.  

Jeśli chcesz całkowicie usunąć panel widżetów ze swojego paska zadań Windows, kliknij “Ustawienia”, a następnie “Personalizacja” i wybierz zakładkę “Pasek zadań”. Tam możesz wyłączyć sekcję widżetów.

Udostępnij tę treść