Windows Server 2016 z 16 rdzeniami to gotowy do pracy w chmurze system operacyjny, który obsługuje bieżące obciążenia, wprowadzając nowe technologie, które umożliwiają przejście do przetwarzania w chmurze. Poszczególne, zintegrowane poziomy bezpieczeństwa zapewniają ochronę systemu i wszystkich danych w nim zawartych.
Windows Server 2016 z 16 rdzeniami.
Microsoft Windows Server 2016 Standard 16 Core Microsoft Windows Server 2016 Standard 16 Core z 16 rdzeniami to serwerowy system operacyjny, przystosowany do pracy w chmurze. Jest następcą Windows Server 2012. Został stworzony z myślą o przedsiębiorstwach, którym umożliwia m.in. sprawne tworzenie i zarządzanie sieciami komputerów, przetwarzanie danych, oraz zwiększanie bezpieczeństwa.
Windows Server 2016 to system operacyjny stworzony dla przedsiębiorstw, które jeszcze nie działają w chmurze lub ich stopień zwirtualizowania środowisk fizycznych jest w początkowej fazie. Windows Server 2016 będzie zatem ogromnym wsparciem dla tych firm, które zdecydują się na zmianę działania na środowisko w chmurze.
Windows Server 2016 powstawał razem z kliencką wersją Windows 10. Jednak oba systemy różnią się od siebie funkcjonalnością. Windows 2010 doskonale sprawdzi się do użytku domowego podczas indywidualnej pracy, podczas gdy z zainstalowanym systemem Windows Server można zarządzać wieloma stanowiskami pracy, danymi lub nawet usługami.
Co jeszcze różni systemy operacyjne Windows 10 i Windows Server Standard 2016? Windows 10 jest systemem operacyjnym do użytku, jako pulpit, dzięki któremu fizycznie możemy zarządzać funkcjonalnościami systemu. Natomiast, mimo że Windows Server posiada usługi pulpitu zdalnego, najczęściej zaleca się jego instalację bez graficznego interfejsu. Głównie w celu przyspieszenia jego uruchamiania.
Po uruchomieniu Windows Server Standard 2016 różnice między oboma systemami operacyjnymi stają się jeszcze bardziej widoczne. Jeżeli mamy zainstalowane GUI, czyli Graficzny Interfejs Użytkownika funkcjami i ustawieniami Windows Server Standard możemy zarządzać poprzez Menadżera serwera. W tym miejscu administrator ma możliwość dodawania różnych funkcji, np. usług DHCP lub usług domenowych w Action Directory. Zainstalowane funkcje umożliwią w dalszych krokach, m.in. zdalne wdrażanie systemu operacyjnego na innych komputerach lub tworzenie użytkowników domeny. Wymienione funkcje nie są dostępne w podstawowej wersji systemu operacyjnego Windows 10.
Model licencyjny Systemu Windows Server 2016
Jedną z nowości wprowadzonych wraz z wersją systemu Windows Server 2016 jest zmiana modelu licencjonowania. Teraz licencja dotyczy rdzeni, a nie procesorów, jak to było np. w przypadku poprzednich wersji Standard i Datacenter. Co to oznacza dla użytkownika? Dla dowolnej edycji Windows Server 2016 licencje procesorowe zostaną wymienione na Licencje CAL. Zmiana ta usuwa wszelkie nieścisłości związane z różnymi modelami licencjonowania produktów.
Licencja CAL będzie musiała obejmować wszystkie rdzenie procesora serwera. Licencje można wykupić już na 8 rdzeni procesowych, co stanowiło minimum licencji wymaganych na serwer. Warto podkreślić, że wykupiona licencja Windows Server Cal oferuje administratorowi, użytkownikowi lub urządzeniu prawo uzyskiwania dostępu do innych wersji Microsoft Windows Server.
Co zyskujesz kupując Microsoft Windows Server 2016 Standard 16 Core?
Korzyści z instalacji Windows Server 2016 standard nie kończą się tylko na możliwości zmiany środowiska pracy w chmurze. Zakup tego systemu operacyjnego pozwala m.in. na tworzenie własnych baz danych, przy jednoczesnym zwiększeniu ich bezpieczeństwa. Gwarancję tego zapewnia m.in. możliwość indywidualnego ustawiania poziomów ochrony. Dzięki temu możesz swobodnie decydować, którzy użytkownicy będą mieli przypisany dostęp do poszczególnych danych. Pozostając przy kwestii zabezpieczeń, warto wspomnieć, że Windows Server zadbał o nie nawet w kwestii przeglądarki internetowej. Wbudowany w system Internet Explorer, jest tak dobrze zabezpieczony, że złamanie jego zabezpieczeń jest praktycznie niemożliwe.
Co jeszcze sprawia, że warto kupić Windows Server 2016 w wersji standard? System ma funkcję SMB Direct, która pozwala na szybkie udostępnianie plików. Serwery są także nakierowane na współpracę. Co to oznacza w praktyce dla przedsiębiorstwa? Są one mniej obciążone, dzięki możliwości rozłożenia na nie konkretnych ról. Kiedy jeden serwer będzie pełnić, np. jedną lub dwie role, drugi przejmie pozostałe funkcje.
Niewątpliwą zaletą systemu operacyjnego Windows Server jest także możliwość obsługi mocniejszego sprzętu, co jest niezwykle pożądane w systemach biznesowych. Dla porównania Windows kliencki posiada limit pamięci wynoszący 2 TB pamięci ram, a Windows Server aż 24 TB. Oczywiście klient indywidualny rzadko ma większe zapotrzebowanie na pamięć RAM. Jednak w przypadku serwerowego systemu operacyjnego, który będzie mieć za zadanie zarządzanie kilkoma komputerami, a nawet maszynami wirtualnymi kilka TB pamięci RAM więcej może się zdecydowanie przydać. Dodatkowo Windows Server pozwala na użycie aż 64 gniazd procesora.
Zaletą Windows Server 16 Standard jest także dożywotnia licencja oraz możliwość odgórnego skonfigurowania dodatkowych urządzeń dla wszystkich komputerów podłączonych w obrębie jednej sieci lokalnej, np. drukarek lub skanerów.
Jako że Windows Server 2016 Standar został stworzony na potrzeby przedsiębiorstw, ograniczono w nim wszelkie aplikacje rozrywkowe, a skupiono się jedynie na najpotrzebniejszych i zaawansowanych funkcjach, które mają usprawnić działanie firmy.
Jedyne, o czym warto pamiętać przy zakupie Standard Windows Server, to to, że wersja ta nie posiada opcji Shielded Virtual Machines, Software Defined Networking, Storage Spaces Direct oraz Storage Replica. Dodatkowo niektóre usługi, jak np. pulpit zdalny będą wymagały wykupienia specjalnych licencji CAL.
Wymagania sprzętowe dla systemów Windows Server 2016
Poniżej przedstawiamy minimalne wymaganie sprzętowe, które pozwolą na prawidłowe działanie Windows Server 2016 Standard. Na komputerze, którego parametry nie spełniają tych wymogów, instalacja systemu nie będzie możliwa.
Procesor:
- 1,4 - GHz — Procesor z 64 Bit
- Obsługa instrukcji NX i DEP
- Obsługa translacji EPT lub NTP
- Obsługa CMPXCHG16b, LAHF/SAHF, PrefetchW
Pamięć RAM:
- 512 MB ( 2GB dla Desktop Experiance)
Miejsce na dysku twardym:
- 32 GB
- Okres stosowania
- bez ograniczenia / bezterminowy
- Ilość urządzeń
- 1
- Pobieranie oprogramowania
- Plik image
- Obszar zastosowań
- Domowy / Firmowy
- Typ produktu
- licencja elektroniczna (ESD)
- Wersja językowa
- Polska / Wielojęzyczna