Jak sprawdzić, czy Windows jest legalny?

Jak sprawdzić, czy Windows jest legalny?

Oryginalne oprogramowanie to podstawa każdego komputera. Dzięki niemu mamy pewność, że urządzenie będzie działać sprawnie i nie spotkają nas żadne niemiłe niespodzianki. Dzięki oryginalnemu systemowi masz zawsze dostęp do najnowszych aktualizacji oraz aplikacji, które ułatwią oraz uprzyjemnią codzienne korzystanie z komputera, ale również pracę. Planujecie zakup nowego oryginalnego systemu Windows i zastanawiacie się jakie korzyści to przyniesie, a może już kupiliście i chcielibyście sprawdzić, czy posiadacie oryginalny system Windows? Bez obaw, w naszym artykule odpowiemy na wszystkie najczęściej zadawane pytania odnośnie instalacji (również na kilku komputerach) oraz klucza produktu. Wyjaśnimy, czym jest licencja oraz jak rozpoznać legalny system Windows.

Jak rozpoznać oryginalny system Windows?

Chcąc dowiedzieć się, że nasz system Windows jest oryginalny, należy sprawdzić kilka kluczowych miejsc, które mogą potwierdzić autentyczność oprogramowania, są to:

  • Certyfikat Autentyczności- oprogramowanie wydane do 2021 roku cechowała znajdująca się na zewnątrz opakowania naklejka zawierająca opis produktu, kraj pochodzenia oraz informacje na temat kraju, dla jakiego jest przeznaczony. Etykieta posiadała również zabezpieczenia w postaci naklejki z hologramem oraz elementami zmieniającymi kolor. Od 2021 Microsoft wprowadził nową etykietę w kolorze czerwonym, która posiada wymiary 70 x 18 mm, z lewej strony zawiera hologram z logiem Microsoft, który zmienia kolory w zależności od kąta padania światła, a po prawej posiada kod.

  • etykieta klucza licencji- biała lub żółta etykieta, którą znajdziemy dołączoną do nośnika, na którym znajduje się nasze oprogramowanie (CD/DVD/USB) oraz na Certyfikacie Autentyczności i zawiera 25-znakowy kod produktu, oraz kod kreskowy. Etykieta klucza produktu nie powinna być kupowana osobno, tylko w zestawie z resztą oprogramowania.

  • oryginalny klucz produktu- to 25-cyfrowy kod znajdujący się na Certyfikacie Autentyczności oraz etykiecie klucza licencji

  • hologram pokrywający dysk, a w zasadzie wtopiony w dysk, nieznajdujący się na naklejce. Zabezpieczenia znajdują się po zewnętrznej krawędzi dysku oraz na wewnętrznej, tuż przy okrągłym otworze.

  • opakowanie powinno być wysokiej jakości, nie posiadać żadnych błędów w pisowni, rozmytych obrazów ani napisów.

Czym jest licencja oprogramowania?

Licencja lub też umowa licencyjna to prawnie określone warunki korzystania z oprogramowania, które muszą być zaakceptowane przed instalacją, a mogące ulec zmianie w przypadku wydania nowej wersji systemu Windows. Choć często przewija się pojęcie "oprogramowanie" w kontekście Windowsa, należy pamiętać, że Microsoft nie sprzedaje oprogramowania, które jest własnością intelektualną firmy, tylko licencję na jego użytkowanie. W zależności od tego, jak rozszerzoną licencją wykupimy, tak będzie wyglądał nasz pakiet oprogramowania, z którego możemy korzystać. Licencje różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia, inna będzie potrzebna typowo do pracy, a jeszcze inna do codziennego użytkowania komputera. Biorąc pod uwagę kupno nowej licencji na oprogramowanie mamy kilka możliwości, które możemy dopasować względem siebie oraz swojego komputera, są to:

  • wersja pudełkowa (retail licenses)- klient po zakupie w odpowiednim sklepie lub przez Internet, staje się właścicielem swojej kopii oprogramowania i może instalować ją nawet kilkukrotnie na swoim urządzeniu. Ważne, żeby Windows nie był zainstalowany w tym samym czasie na kilku różnych urządzeniach. Niektóre wersje umożliwiają korzystanie ze swojego systemu nie tylko na komputerze, ale też na tablecie lub telefonie poprzez zalogowanie na swoim koncie Windows, żeby komfort użytkownika był jak najlepszy a korzystanie z systemu na różnych urządzeniach kompatybilne. Ta metoda sprawdza się najlepiej w przypadku komputerów do użytku domowego, które wykorzystują system Windows wraz z pakietem Office. Minusem może okazać się cena, ponieważ retail license jest zdecydowanie droższe niż inne pakiety Windowsa.

  • licencje OEM (Original Equipment Manufacturer)- jeśli kupujecie komputer przez Internet, w sklepie stacjonarnym lub od producenta musicie liczyć się z tym, że prawdopodobnie Windows będzie już na nim zainstalowany wraz z pakietem Office oraz kilkoma aplikacjami. Ich cena jest niższa niż w przypadku retail licenses i jest już wliczona w cenę sprzętu, nie jest ona jednak własnością kupującego jak w powyższym przypadku, ponieważ licencja jest "przywiązana" do komputera.

  • Software Assurance- pakiety przeznaczone dla firm, które zamierzają kupić wiele licencji grupowych, które są dopasowywane do indywidualnych potrzeb kilentów. Microsoft zapewnia również całodobową pomoc techniczną i szkoleniową dla pracowników oraz możliwość konserwacji sprzętu i oprogramowania.

  • licencje dostępowe CAL (Client Access License)- dotyczą oprogramowania serwera sieciowego, dzięki któremu użytkownik ma możliwość korzystania z oprogramowania przez serwer. Microsoft proponuje w tym przypadku dwa rozwiązania: CAL na użytkownika i CAL na urządzenie. W przypadku licencji na użytkownika, licencję otrzymuje użytkownik, który może korzystać z usług serwera. Nie jest istotna liczba urządzeń, z których użytkownik korzysta, sprawdza się to najlepiej, gdy korzystający loguje się na serwer za pomocą różnych urządzeń mobilnych. Natomiast CAL na urządzenie wymaga licencji wykupionej osobno na każdy sprzęt, na którym korzysta się z oprogramowania, nie ma jednak znaczenia, ile osób będzie z niego korzystało.

Co to sprawdzanie oryginalności i na czym polega?

Sprawdzanie oryginalności jest procesem online, dzięki któremu można określić, czy dane oprogramowanie jest oryginalne, czy też nie. Podczas procesu dowiemy się również, czy krytyczne pliki licencyjne nie są uszkodzone, ani czy nie zostały usunięte. Zdarza się, że system Windows wymaga weryfikacji oryginalności danej kopii oprogramowania przed instalacją niektórych programów czy aplikacji, ponieważ są one przeznaczone tylko i wyłącznie dla oryginalnego systemu Windows. Jeśli w takim przypadku aktywacja nie zostanie ukończona, istnieje możliwość, że system będzie monitorował sytuację, do momentu, aż jego wątpliwości nie zostaną rozwiane. Jeżeli system wykryje nielegalne oprogramowanie, poinformuje dokładnie, dlaczego tak jest i zaproponuje rozwiązania jak sobie z tym poradzić.

Konsekwencje korzystania z nielegalnego oprogramowania

Każdy program używany w sposób inny niż określony w licencji będzie nielegalnym oprogramowaniem, tyczy się to zarówno systemu Windows do użytku domowego, jak i do pracy w biurze. Korzystanie z bezprawnych licencji jest piractwem i wiąże się z ryzykiem grzywny lub nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że system Windows używany do własnych potrzeb w domowym zaciszu, na pewno nie wygeneruje takich konsekwencji jak w przypadku systemu Windows z nielegalnych źródeł, wykorzystywanego w firmie na wielu urządzeniach. Najbezpieczniejszą opcją jest zawsze system operacyjny z pewnego źródła, zabezpieczający zarówno komputer, jak i nas przed działaniami oszustów.

Jeżeli interesuje was oryginalny system Windows do codziennego korzystania z jednego komputera lub potrzebny typowo do pracy biurowej dla wielu urządzeń, koniecznie zainwestuj w oryginalny system Windows. Zaoszczędzicie sobie czasu, nerwów oraz niepotrzebnego stresu. W razie wątpliwości sprawdźcie najlepszy sklep elektroniczny lub komputerowy w waszej okolicy i skorzystajcie z porad specjalistów, którzy pomogą wam dobrać Microsoft Windows godny polecenia i dopasowany do waszych potrzeb.

Udostępnij tę treść