Windows 7 w 2023 - czy nadal warto?

Windows 7 w 2023 - czy nadal warto?

W dalszej części artykułu dokładnie przyjrzymy się temu, co przyczyniło się do sukcesu Windows 7. Porównamy go z nowszymi wersjami systemów operacyjnych i omówimy brak wsparcia aktualizacji, który wpływa na jego dalsze użytkowanie. Na tej podstawie będziemy mogli zastanowić się, czy Windows 7 nadal warto używać w 2023 roku, czy też lepiej rozważyć przejście na nowszy system operacyjny.

Windows 7 - kluczowe aspekty, które przyczyniły się do jego sukcesu

Windows 7 od momentu swojego debiutu odegrał istotną rolę w kształtowaniu rynku systemów operacyjnych. Zdobył szerokie uznanie i popularność, stając się jednym z najczęściej stosowanych systemów na świecie. Długotrwałe panowanie systemu Windows XP zostało przełamane przez Windows 7, który zebrał pochlebne recenzje od użytkowników i ekspertów.

Sukces Windows 7 można przypisać pewnym kluczowym cechom, które wyróżniały ten system spośród innych dostępnych na rynku. Po pierwsze, Windows 7 wprowadził znaczące usprawnienia w obszarze wydajności. Był bardziej zoptymalizowany pod względem zużycia zasobów systemowych, co przekładało się na płynne i szybkie działanie nawet na starszych komputerach.

Kolejną kluczową cechą było doskonałe połączenie prostoty obsługi i nowoczesnego interfejsu użytkownika. Interfejs Aero oferował elegancki wygląd, przezroczystość okien i animowane efekty, które wpływały na przyjemność korzystania z systemu. Windows 7 zastosował także wiele usprawnień w obszarze organizacji plików, takich jak biblioteki, które umożliwiały łatwe grupowanie i dostęp do danych.

Co więcej, Windows 7 wprowadził znaczące ulepszenia w obszarze funkcji multimedialnych. Wbudowane narzędzia do edycji zdjęć, odtwarzacze audio i wideo oraz obsługa nowych formatów mediów zyskały uznanie wśród użytkowników, a system stał się popularnym narzędziem dla twórców i miłośników multimediów.

Porównanie Windows 7 z nowszymi systemami

W miarę upływu czasu Microsoft kontynuował rozwój systemów operacyjnych, wprowadzając kolejne wersje, takie jak Windows 8, 8.1, 10 i obecnie najnowszy Windows 11. Każda z tych wersji miała na celu wprowadzenie nowych funkcji, poprawek i usprawnień, aby sprostać zmieniającym się potrzebom użytkowników. Jednak przez wielu użytkowników to „siódemka” uznawana jest za najlepszy system operacyjny z rodziny Microsoft Windows.

Zanim przejdziemy do opisania tego, jak Windows 7 prezentuje się na tle nowszych systemów, przypomnijmy sobie, dlaczego w ogóle zyskał pozytywne recenzje i czym różnił się od wcześniejszych produktów.

Przede wszystkim, Windows 7 był pierwszym systemem operacyjnym Microsoftu, który oferował pełne wsparcie dla procesorów wielordzeniowych. To przyczyniło się do znacznego wzrostu wydajności. Warto zauważyć, że Windows 7 nie należy do systemów o niskich wymaganiach sprzętowych, wręcz przeciwnie, wymagania są wyższe niż w przypadku Visty. Windows 7 wprowadził również kilka istotnych nowości. Jedną z nich było zintegrowane oprogramowanie antywirusowe - Windows Defender, co przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa systemu.

Jednak nowe funkcje to jedna kwestia. Druga to brak pewnych funkcji i programów, które użytkownicy uznali za zbędne lub których zwyczajnie nie chcieli używać (np. Windows Photo Gallery czy Windows Movie Maker). Czasami postęp polega na rezygnacji z nadmiarowej funkcjonalności na rzecz przejrzystości i prostoty obsługi.

A jak Windows 7 wypada w porównaniu z nowszymi wersjami systemów operacyjnych? Przyjrzyjmy się temu, biorąc na tapet Windows 7 i Windows 10, który jest obecnie królem rynku.

Windows 7 vs Windows 10

Pod względem interfejsu i projektu, Windows 7 cieszył się popularnością dzięki prostemu i przyjaznemu dla użytkownika interfejsowi, który przypominał ten znany z systemu Windows XP. Windows 10 natomiast wprowadził nowe funkcje, takie jak Live Tiles i wyszukiwanie głosowe, jednak użytkownicy mają możliwość powrotu do klasycznego menu Start.

Jeśli chodzi o wyszukiwanie, Windows 10 oferuje bardziej rozbudowane funkcje, umożliwiające przeszukiwanie zarówno lokalnych plików, jak i aplikacji oraz informacji w Internecie za pośrednictwem asystenta cyfrowego - Cortany. Windows 7 natomiast oferuje jedynie przeglądanie plików na dysku.

W kwestii synchronizacji i integracji z chmurą, Windows 10 wypada lepiej. Umożliwia pełną synchronizację pracy na różnych urządzeniach, a integracja z usługą OneDrive jest bardziej płynna niż w przypadku Windows 7.

Rozważając wydajność i stabilność, minimalne wymagania systemowe dla obu systemów są podobne, ale Windows 10 może wymagać większej ilości pamięci RAM, aby zapewnić płynne działanie. Dodatkowo, Windows 10 korzysta z DirectX 12, co umożliwia lepszą obsługę gier, podczas gdy Windows 7 nie ma tej funkcji.

Jeśli chodzi o wsparcie i aktualizacje, Windows 10 jest zdecydowanym zwycięzcą. Microsoft zapewnia wsparcie dla Windows 10 do co najmniej 2025 roku, podczas gdy Windows 7 nie otrzymuje już żadnych aktualizacji od 2020 roku. Brak wsparcia dla Windows 7 sprawia, że system staje się bardziej podatny na ataki i utrudnia korzystanie z nowych technologii.

Microsoft zakończył wsparcie dla Windows 7 - co teraz?

W styczniu 2020 roku Microsoft zakończył wsparcie dla systemu Windows 7. Niemniej jednak, przez kolejne trzy lata firma oferowała rozszerzone wsparcie techniczne, znane jako ESU (Extended Security Update), które dostępne było za dodatkową opłatą. To pozwoliło użytkownikom na kontynuację korzystania z systemu i jednocześnie dało im czas na rozważenie modernizacji sprzętu i oprogramowania. Jednak z dniem 10 stycznia 2023 roku, wsparcie ESU również dobiegło końca. Co to oznacza? Tyle że Windows 7 definitywnie przechodzi do historii.

 

W takiej sytuacji użytkownicy, którzy wciąż korzystają z Windows 7, muszą rozważyć swoje dalsze kroki. Przede wszystkim, zaleca się „przesiadkę” na nowszy system operacyjny, taki jak Windows 11 czy Windows 10, który nadal jest wspierany przez Microsoft. Aktualizacja do nowszego systemu umożliwi użytkownikom korzystanie z najnowszych funkcji, otrzymywanie aktualizacji zabezpieczeń i zapewni lepszą ochronę przed zagrożeniami.

Potencjalne zagrożenia związane z korzystaniem z nieaktualizowanego systemu

Bez dalszych aktualizacji Windows 7 staje się bardziej podatny na ataki i zagrożenia związane z nowymi lukami w zabezpieczeniach, a użytkownicy nie będą mogli liczyć na pomoc ze strony Microsoftu w przypadku problemów technicznych. 

 

Brak wsparcia ze strony Microsoftu oznacza, że system nie otrzymuje żadnych nowych aktualizacji zabezpieczeń, co czyni go podatnym na cyberataki. Hakerzy, którzy znają słabości Windows 7, mogą wykorzystać te luki w zabezpieczeniach, aby uzyskać nieuprawniony dostęp do danych użytkownika.

 

System bez wsparcia będzie mieć też trudności z dostępem do nowych sterowników, co może prowadzić do problemów z obsługą sprzętu i ograniczenia funkcjonalności. 

 

Ponadto istnieje również ryzyko, że oprogramowanie firm trzecich przestanie być kompatybilne z nieaktualnym systemem operacyjnym, co może prowadzić do problemów z funkcjonalnością i wydajnością.

 

Oczywiście pomimo tych zagrożeń możesz kontynuować pracę na systemie Windows 7, jednak robisz to na własną odpowiedzialność. Na taki krok zdecydowało się zadziwiająco dużo użytkowników. Według danych StatCounter ze stycznia 2023 Windows 7 nadal notuje niemal 10% rynkowych udziałów. 

Podsumowując, mimo wielu zalet, Windows 7 jest coraz mniej bezpiecznym wyborem ze względu na brak aktualizacji i wsparcia. Dlatego zdecydowanie zalecamy przejście na co najmniej Windows 10. Nie warto ryzykować bezpieczeństwa i wydajności sprzętu - nawet jeżeli należysz do grupy najsilniej przywiązanych do „siódemki” użytkowników.

Udostępnij tę treść