Czym jest system operacyjny?

- Kategoria : systemy operacyjne

System operacyjny to oprogramowanie, pozwalające na zarządzanie całym systemem komputerowym. Za jego pomocą jesteśmy w stanie uruchamiać programy oraz sprawować kontrolę nad zadaniami wykonywanymi na komputerze. System operacyjny odpowiedzialny jest za nadzorowanie komunikacji ze sprzętem i urządzeniami podłączonymi do komputera, zapis plików z danymi, na dysku twardym, wyświetlanie informacji na monitorze. Dawniej do posługiwania się systemami operacyjnymi, niezbędna była specjalistyczna wiedza. Obecnie systemy te są bardzo intuicyjne i proste w obsłudze.

System operacyjny, to innymi słowy wirtualne środowisko programów, które współtworzą bazową platformę programową. Dzięki temu istnieje możliwość działania innych zainstalowanych programów oraz aplikacji w systemie. System operacyjny jest podstawowym programem, odpowiadającym za zarządzanie procesami w komputerze, zarówno stacjonarnym, laptopie czy smartfonie. Daje on możliwość instalacji innych programów, takich jak odtwarzacz wideo, przeglądarka internetowa czy gry komputerowe, jest więc konieczny do tego, aby jego użytkownik mógł w pełni skorzystać z potencjału danego sprzętu.

Główne zadania systemu operacyjnego: do podstawowych zadań systemu operacyjnego należą wykonywanie konkretnych poleceń, kontrolowanie i przypisywanie pamięci czy obsługa urządzeń. System zarządza zasobami komputera, czyli całością wykonywanych procesów, pamięcią oraz urządzeniami zewnętrznymi. To właśnie system zarządza oprogramowaniem, decyduje jakie aplikacje mogę zostać uruchomione oraz ma wpływ na bezpieczeństwo danych. Jego działanie odbywa się w tle, natomiast to bez niego, obsługa komputera byłaby niemożliwa a sam sprzęt bez udziału systemu byłby bezużyteczny. Podsumowując, bez udziału systemu, nie wykorzystalibyśmy potencjału urządzenia

Budowa systemu operacyjnego

Każdy z systemów operacyjnych składa się z trzech, podstawowych elementów, w skład których wchodzą: jądro, system plików i powłoki. Każdy element, ma odmienną charakterystykę oraz pełni inną rolę. Dzięki czemu system operacyjny spełnia tak różnorodne funkcje. dające możliwość efektywnemu zarządzaniu systemem komputerowym.

Jądro systemu operacyjnego

Częścią wykonawczą oraz sprawującą kontrolę nad zadaniami realizowanymi przez system jest jądro systemu operacyjnego. Uważa się je za podstawową część budowy systemu operacyjnego, ponieważ to właśnie na nim spoczywa odpowiedzialność, za wszystkie elementarne zadania systemu. Jądro systemu cechuje wielozadaniowość i wielowątkowość. Dlatego właśnie jest w stanie zrealizować wiele różnych poleceń czy zadań w jednym czasie. W skład jądra wchodzi kilka elementów funkcjonalnych. Dwa najważniejsze z nich, to planista czasu procesora, a także przełącznik zadań. Planista odpowiada za ustalanie czasu wykonywania danego zadania, przełącznik natomiast, jest odpowiedzialny za przełączenie się systemu pomiędzy uruchomionymi zadaniami.

W skład jądra wchodzą także następujące moduły, odpowiedzialne za:

  • synchronizację i komunikację,
  • obsługę przerwań i zarządzanie urządzeniami systemu,
  • obsługę pamięci,
  • inne procesy, w zależności od typu systemu, jego przeznaczenia oraz funkcji.

Powłoka systemu operacyjnego

Kolejnym istotnym elementem systemu operacyjnego, jest jego powłoka. Jest to rodzaj specjalnego programu, którego zadaniem jest umożliwienie komunikacji użytkownika z systemem. Częścią powłoki systemu operacyjnego jest interfejs, czyli element systemu widoczny dla użytkownika. Przy jego pomocy użytkownik wydaje polecenia, wykonując działania w systemie komputerowym. Zadaniem twórców systemów operacyjnych jest sprawienie, aby interfejs danego systemu był jak najbardziej intuicyjny dla użytkownika i prosty w obsłudze

System plików

System plików to niezbędny element systemu, potrzebny do zapisu otrzymanych danych, na różnorodnych nośnikach. Systemy operacyjne, poza zarządzaniem pamięcią operacyjną czy procesorem, odpowiedzialne są także za zarządzanie i kontrolę pamięci masowej, plików, przestrzeni na dysku, ochronę danych czy obsługę urządzeń zewnętrznych, podłączonych do komputera. Do tego typu urządzeń należą drukarka, skaner czy aparat fotograficzny.

Systemy operacyjne i ich rodzaje

Sieciowe systemy operacyjne są wykorzystywane we wszystkich obecnych systemach komputerowych. W ich zakres wchodzą zarówno komputery stacjonarne, laptopy, czy urządzenia mobilne. Każdy z systemów operacyjnych różni się, w zależności od urządzenia, które obsługuje. Innych systemów operacyjnych używa się w przypadku urządzeń mobilnych, jeszcze innych zaś w przypadku komputerów typu desktop. System operacyjny należy dobrać z uwzględnieniem konkretnych potrzeb, od tego bowiem zależy, czy jego użytkowanie będzie proste, przyjemne i sprawne, a granie w ulubione gry – w ogóle realne.

Najpopularniejsze systemy operacyjne (desktop)

Microsoft Windows – to najpopularniejszy system operacyjny. Wyróżnia go przystępny interfejs, charakteryzuje się szeroką kompatybilnością z oprogramowaniem, wykorzystywanym na rynku. System operacyjny Windows, na przykład system Windows 10, jest systemem operacyjnym, o szerokim zastosowaniu, który idealnie sprawdzi się w przypadku pracy biurowej, gier wideo, obsługi sieci czy podczas odtwarzania multimediów.

Mac OS – to drugi najpopularniejszy system operacyjny, który jest systemem operacyjnym firmy Apple, instalowanym na urządzeniach i kompatybilnym ze sprzętem tej marki. System Apple'a uważany jest za jeden z najbardziej stabilnych systemów, ponieważ powstał on dla konkretnej linii produktów., co z kolei może być również jego wadą, ponieważ działa on wyłącznie na urządzeniach firmy Apple.

Linux – to darmowy system operacyjny, zajmujący trzecie miejsce w rankingu popularności, jeśli chodzi o częstość jego instalacji i używania. Jego ogromną zaletą jest kompatybilność i elastyczność, z łatwością można go używać na wielu różnych urządzeniach. Nie jest jednak tak prosty w obsłudze czy intuicyjny, jak jego wyżej wymienieni konkurenci.

Najpopularniejsze systemy operacyjne (mobile)

  • Android - najpopularniejszy obecnie system operacyjny, autorstwa Google. Stworzony został w oparciu o jądro Linuxa. Jest systemem bardzo intuicyjnym i prostym w użyciu, wyróżnia go fakt, że nie posada kodu z projektu GNU, ponadto nie posada wysokich wymagań sprzętowych.
  • IOS - system operacyjny stworzony przez firmę Apple, jest to system operacyjny przeznaczony dla urządzeń mobilnych takich jak iPhone, iPad czy iPod. Jego zaletami są niewątpliwie szybkość działania i prostota obsługi. jak na systemy operacyjne marki Apple przystało, można go używać wyłącznie na urządzeniach Apple'a. 

Udostępnij


» czytaj wszystkie opinie