MS-DOS - historia protoplasty systemów z rodziny Windows

MS-DOS - historia protoplasty systemów z rodziny Windows

Kategorie : systemy operacyjne

MS-DOS, czyli Microsoft Disc Operating System to system operacyjny stworzony przez Microsoft na początku lat 80. System poniekąd zapoczątkował to, z czym teraz mamy do czynienia w każdym dobrze znanym nam komputerze. Na przestrzeni lat powstało wiele wersji systemu Microsoft DOS, które wciąż są udoskonalane, co w dużej mierze opiera się na podstawie nabytego doświadczenia oraz rozwoju technologii. Jak to się stało, że system operacyjny MS zrewolucjonizował branżę komputerową i nadal jest jednym z wiodących produktów na rynku? Jak doszło do tego, że za sprawą rozwiązań Microsoftu możemy teraz korzystać z komputerów i programów mocno zaawansowanych technologicznie? Co przyczyniło się do sukcesu i rozwoju MS-DOS? W poniższym tekście spróbujemy przybliżyć wam historię pioniera systemu operacyjnego, jakim jest MS-DOS.

Jak powstał system operacyjny MS-DOS?

Historia ma swój początek w 1964 roku, gdy IBM ogłosiło swój nowy system operacyjny dla komputerów tejże marki, o nazwie "Disc Operating System". Produkt ujrzał światło dzienne dopiero w 1966 roku i nazywał się DOS. System od IBM z DOSem miał niewiele wspólnego z "prawdziwym DOS" i była to wyłącznie nazwa. Kolejne systemy konkurencji takiej jak m.in. Apple (Apple DOS) lub Atari (Atari DOS) również nie odnosiły się zbytnio do znanego nam produktu od Microsoft, ale zacznijmy od początku...

W 1974 roku Ed Roberts, czyli tzw. ojciec komputerów osobistych zaprezentował szerszej publiczności komputer Altair 8800 produkcji MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems). Niedługo potem do Robertsa odezwał się dwudziestolatek, który poinformował go, że razem ze swoimi wspólnikami opracowują interpreter dla Altaira. Tym młodzieńcem był Bill Gates, który w rzeczywistości nie miał ani napisanego programu, ani nawet sprzętu marki. Chciał zarzucić przynętę i zobaczyć czy uda mu się dostać do Altair'a. Poszczęściło mu się i wraz ze wspólnikiem Paulem Allenem zostali zaproszeni do siedziby MITS, aby zaprezentować swoje demo. Nie posiadając odpowiedniego sprzętu, musieli wpierw napisać do niego emulator, a następnie stworzyć na nim BASICa. Plan się powiódł, a wspólnicy zaczęli pracować dla MITS, przez co Gates zrezygnował z Harvardu. Wracając do Altaira należy wspomnieć o jego konstrukcji, która była wówczas bardzo popularna i opierała się na magistrali S-100. Był to prosty i tani sposób na "zbudowanie" sobie własnego komputera. Wszystkie komponenty znajdowały się na kartach bądź płytach rozszerzeń, a płyta główna opierała się na równolegle połączonych gniazdach. Pierwowzorem znanych nam PC były właśnie tego typu jednostki, które każdy, kto miał lutownicę, mógł złożyć sam w domu. Dodatkowo w gazetach typu Radio-Electronics można było znaleźć instrukcję złożenia swojego własnego komputera, np. TV Typewriter (1973) lub Mark-8 (1974). Bill Gates oraz Paul Allen również bazowali na tego typu komputerze, podczas zakładania swojej pierwszej firmy Traf-O-Data, która zajmowała się tworzeniem programów dla analityków. Dzięki prowadzonej działalności wspólnicy mieli środki do rozwinięcia Microsoftu. Tak więc przy użyciu rozpowszechnionej już magistrali S-100 powstawały nowe rozszerzenia, produkowane przez kolejne firmy zasilające rozwijający się przemysł komputerowy.

Początki Microsoftu

W 1978 roku niejaki Tim Paterson zdobył pracę w Seattle Computer Products, gdzie po odbytym seminarium organizowanym przez Intel wpadł na pomysł, żeby SCP zajęli się produkcją płyt procesorowym S-100. Niespełna rok później dzięki Patersonowi firma nawiązała współpracę z Microsoftem, aktualnie pracującym nad BASICiem do procesorów 8086. Rozpoczęto produkcję i kilka miesięcy później produkt trafił do sprzedaży wraz z możliwością dokupienia opcjonalnego systemu wyprodukowanego przez firmę Microsoft, czyli BASIC. Ambitni Allen i Gates szybko stwierdzili, że muszą zrobić coś więcej, niż tylko system dla analityków więc w 1981 roku postanowili opracować swój pierwszy system operacyjny, na bazie systemu Unix. Nazwali go Xenix i stał się on szybko najbardziej popularną dostępną na rynku dystrybucją Unixa, ze względu na ilość instalacji. Xenix nie przyniósł tak spektakularnych efektów, jak kolejny projekt, czyli MS-DOS (Disc Operating System). Moment wypuszczenia na rynek systemu MS-DOS stał się momentem zwrotnym w karierze wspólników i przyniósł im sławę oraz kosmiczne pieniądze. System operacyjny sam w sobie nie różnił się zbytnio od systemów stworzonych na bazie Unixa, graficznie był bardzo zbliżony, a w interakcję z systemem można było uzyskać za pomocą interfejsu tekstowego. Nieco rok później DOS sam w sobie był tak rozpowszechniony, że korzystano z jego pomocy w ponad 70 korporacjach, gdzie znakomicie się przyjął. Gates z Allenem nie spoczęli na laurach i zaczęli pracować nad nowym projektem, czyli Windows 1.0, który już niedługo miał zrewolucjonizować branżę komputerową.

Cechy charakterystyczne MS-DOSa

System MS-DOS jest systemem jednozadaniowym, oznacza to, że jednocześnie jest zdolny do obsługiwania jednego procesu. Działa tylko w trybie tekstowym, a do jego możliwości należą proste czynności, jak np.: sterowanie pracą urządzeń zewnętrznych, polegające na wyświetlaniu się na monitorze danych, obsłudze złączy szeregowych i równoległych, czy obsługę klawiatury. Z pomocą DOSa istniała możliwość zarządzania pamięcią operacyjną, zarówno zwalniając ją lub przeznaczając na konkretne zadanie, tworząc nowe pliki lub kasując stare. MS-DOS był w stanie również kontrolować pracę komputera i rozwiązywać problemy w przypadku awarii (np.: brak zapisu w pamięci zewnętrznej lub błąd odczytu klawiatury). Można więc powiedzieć, że MS-DOS był pierwowzorem do powstania wszystkich systemów operacyjnych, które dziś znamy, a jego twórcom zawdzięczamy wiele możliwości oraz udogodnień, które pomagają nam w coraz bardziej scyfryzowanym świecie.

Udostępnij tę treść