Na jakich komputerach zainstalujemy system Windows 11? Wymagania sprzętowe

Na jakich komputerach zainstalujemy system Windows 11? Wymagania sprzętowe

Najbezpieczniejszy i najnowocześniejszy - taki właśnie ma być Windows 11. Po 6 latach od premiery Windows 10 Microsoft zdecydował się pokazać nowy system operacyjny. Sprawdź, jak go zainstalować, poznaj wymagania sprzętowe, a także sposoby na to, jak je ominąć.

Windows 11 - co nowego?

Wiele mówiło się o tym, że Windows 10 będzie ostatnim Windowsem, do którego będą dodawane kolejne aktualizacje. Jak się jednak okazało, Microsoft w 2021 roku wprowadził nowy system - Windows 11. Co nowego przyniósł użytkownikom? 

To, co najbardziej rzuca się w oczy, to wygląd. System przeszedł bowiem znaczące odświeżenie. W Windows 11 możesz zapomnieć o dotychczasowym menu start. Zostało ono scentralizowane. Zamiast zaś standardowej rozwijanej listy pojawiają się przypięte aplikacje, wyszukiwarka i proponowane programy.

Windows 11 wprowadza również nowe zarządzanie oknami. Od teraz nie musisz ręcznie dostosowywać rozmiaru okienek do ekranu. Zamiast tego możesz wybrać siatkę z układem, jaki Ci odpowiada. Zastępuje to znane do tej przyciąganie okien. 

Nowością, jest też wyszukiwarka na pulpicie. Pojawiła się ona wraz z aktualizacją systemu w maju 2022 roku. Umożliwia ona na przeszukiwanie sieci bezpośrednio z pulpitu za pomocą wyszukiwarki Bing.

Windows 11 - minimalne wymagania

Wymagania Windows 11 od samego początku są dość kontrowersyjne. Jak się okazuje, nie wszystkie urządzenia mogą przejść na nowy system Windows. Dotyczy to zwłaszcza procesora i modułu TPM. O tym, jak zainstalować Windows 11 na starszym komputerze napisaliśmy w dalszej części artykułu.

Poznaj minimalne wymagania Windows 11:

 • Procesor: 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub procesor zgodny ze standardem SoC (System on a Chip).

 • Dysk: 64GB lub więcej.

 • Pamięć: 4 GB RAM.

 • Oprogramowanie układowe systemu: UEFI z włączoną funkcją bezpiecznego rozruchu.

 • TPM: wersja 2.0.

 • Karta graficzna: Zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0.

 • Wyświetlacz: High Definition (720p) o przekątnej większej niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru.

Co więcej, aby zaktualizować urządzenie, potrzebujesz zainstalowanego wcześniej Windows 10 w wersji 2004 lub nowszej. Nowy system operacyjny znajdziesz zaś w Windows Update. 

Ile zajmuje Windows 11?

Wiele osób obawia się, że nowy system Windows zajmuje więcej miejsca od swojego poprzednika. Na szczęście nie jest to prawda. Zarówno Windows 10, jak i Windows 11 zajmują podobną ilość miejsca. Miej jednak na uwadze, że będzie potrzebny zapas podczas instalacji. Po 10 dniach dodatkowe miejsce zostanie usunięte.

Jak sprawdzić, czy komputer spełnia wymagania Windows 11?

Nie wiesz, czy Twój komputer spełnia wymagania Windows 11? Microsoft opracował proste rozwiązanie, które pozwoli Ci rozwiać wątpliwości. W tym celu wystarczy, że pobierzesz dedykowaną aplikację PC Health Check. Znajdziesz ją na oficjalnej stronie producenta. Sprawdzi ona podzespoły komputera i poinformuje Cię o tym, czy spełniają one wymagania sprzętowe systemu operacyjnego.

TPM 2.0 - co to jest i czy jest niezbędne?

Jednym z najczęstszych powodów, który utrudnia instalację Windows 11, jest TPM. Chociaż nie istnieje on od dzisiaj, nie był wymagany we wcześniejszych wersjach Windowsa. Czym on właściwie jest?

TPM to skrót od Trusted Platform Module. Dzięki niemu jest możliwe wykorzystanie BitLocker, który szyfruje dysk czy Windows Hello do biometrycznego logowania. Jest on dodatkowym podzespołem dodanym do płyty głównej lub procesora. 

Zapewnia on ochronę:

 • kluczy szyfrowania;

 • wrażliwych danych;

 • danych uwierzytelniania.

Dzięki TPM system Windows jest broniony przed nowymi i starymi atakami firmware. Dlatego można się z nim spotkać w przypadku nowszych komputerów. A co ze starszymi urządzeniami? Tutaj pojawia się problem, ponieważ często nie jest on obecny. Z drugiej strony jest on wymagany do zainstalowania nowego Windows 11.

Jak zainstalować Windows 11 na starszym komputerze? Microsoft sam podaje klucze rejestru, dzięki którym można zainstalować system bez sprawdzania TPM i procesora. Przejdziemy do niego w kolejnych akapitach.

Jak znaleźć i włączyć TPM?

Aby znaleźć TPM na swoim komputerze, otwórz okno dialogowe. Zrobisz to skrótem Windows+R. Następnie wpisz tpm.msc i naciśnij Enter. Teraz albo Ci się wyświetli informacja o tym, że komputer nie jest w stanie znaleźć modułu TPM, albo że usługa jest gotowa do użycia.

W drugim przypadku nie masz co się martwić. Jeśli posiadasz wersję 2.0 TPM, możesz bez obaw zainstalować system. Minimalne wymagania sprzętowe zakładają bowiem najnowszą wersję modułu.

W pierwszym przypadku zaś należy włączyć usługę z poziomu UEFI. W zależności od podzespołów może mieć ona różną nazwę np.: AMD fTP lub Intel Platform Trust Technology. Jeśli nie masz pewności jak to zrobić, skorzystaj z pomocy technicznej.

Czy Windows 11 będzie działać na niekompatybilnym komputerze?

Tak i nie. Jak już pisaliśmy, sam Microsoft podał jak obejść wymagania Windows 11. Rzeczywiście jest to możliwe, aby korzystać z nowego systemu. Jednak czy jest to zalecane? Jak to zawsze w takich przypadkach bywa, niewspierające urządzenia mogą być narażone na niepożądane efekty.

System operacyjny Windows 11 na starszych komputerach może częściej napotykać na błędy typu BSOD (Black Screen of Death). Jak podaje Microsoft, takie ryzyko jest aż o 52% większe.

Co więcej, niespełnienie wymagań Windows 11 może prowadzić do zawieszania się aplikacji. Nie ma również gwarancji co do tego, czy użytkownicy będą mogli pobierać aktualizacje.

W ostatnim czasie pojawiły się też doniesienia o tym, że system Windows będzie wyświetlał na pulpicie znak wodny z informacją o tym, że komputer nie spełnia wymagań.

Jak ominąć wymagania procesora?

Przypuszcza się, że instalacja Windows idzie tak powoli z powodu wysokich wymagań. Owszem, wiele starszych komputerów nie posiada odpowiednich parametrów, aby bez problemu zainstalować jedenastkę. Jest jednak sposób, który podał sam Microsoft:

 1. Uruchamiamy edytor rejestru “regedit”.

 2. Naciskamy skrót Shift+F10, aby otworzyć wiersz poleceń.

 3. Wpisujemy “regedit” i naciskamy Enter.

 4. Wybieramy ścieżkę "HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/Setup".

 5. Tworzymy nową wartość typu REG_DWORD o nazwie AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU.

 6. Ustawiamy jej wartość na 1.

 7. Instalujemy Windows 11.

Jak zastrzega sam producent, podejmujemy się tego na własne ryzyko. Jeśli źle zmodyfikujemy rejestr, mogą wystąpić poważne problemy. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Jest kilka teorii mówiących o tym, dlaczego Microsoft postanowił podać sposób na to, jak ominąć wymagania Windows 11. Jedni uważają, że było to planowane z góry. Inni zaś twierdzą, że był to sposób na to, aby zdobyć nowych użytkowników. Nie ma bowiem co ukrywać, że podane wcześniej parametry nie były obsługiwane przez wiele komputerów na rynku.

Jak zainstalować Windows 11 bez wymagań?

W sieci można znaleźć także drugi sposób na instalację nowego systemu na komputerach, które nie spełniają wymagań. W tym celu będzie potrzebny pendrive o pojemności min. 8 GB.

 1. Ze strony internetowej Microsoft pobierz narzędzie do Tworzenia nośnika instalacyjnego Windows 11. 

 2. Uruchom go i wybierz nośnik do użycia: Dysk flash USB.

 3. Rozpocznij pobieranie systemu Windows.

 4. Otwórz pendrive i znajdź folder source.

 5. Usuń plik appraisers.dll, który jest odpowiedzialny za sprawdzanie wymagań komputera.

 6. Uruchom plik setup.exe.

 7. Wybierz Zmień sposób pobierania aktualizacji przez Instalator.

 8. Pomiń aktualizacje, sterowniki i funkcje opcjonalne.

 9. Zaakceptują licencję.

 10. Rozpocznij instalację Windows 11.

Tym sposobem możesz zainstalować system Windows 11 na starszym komputerze i pominąć sprawdzanie jego parametrów. Jak się jednak domyślasz, nie jest to metoda zalecana przez Microsoft. Dlatego wykonujesz ją na własne ryzyko.

Windows 11 - sukces czy porażka Microsoft?

Mówi się o tym, że Windows 11 może być najbezpieczniejszym systemem operacyjnym dzięki TPM 2.0 i innym nowościom. Nie cieszy się jednak dużą popularnością. Dlaczego? Powodów może być kilka.

Po pierwsze wymagania systemu Windows 11 są dość wysokie. Wielu użytkowników korzysta ze starszych komputerów, które nie są przystosowane do aktualizacji. Jeśli już się na nią zdecydują, muszą być gotowi na to, że mogą wystąpić pewne nieprawidłowości.

Drugim powodem jest przyzwyczajenie do Windows 10. Mówi się, że co drugi system Microsoft nie jest sukcesem. Tak było np.: z Windows Vista. Użytkownicy powiedzieli stanowczo “nie” i wybrali dalsze korzystanie z Windows XP. Dopiero późniejsze aktualizacje przyniosły efekt. Czy tak będzie z Windows 11? Czas pokaże.

Podsumowanie

Pomimo tego, że wciąż niewielu użytkowników zdecydowało się na instalację Windows 11, wprowadził on wiele zmian. Dzięki sposobom na obejście wymagań technicznych więcej osób może wypróbować nowy system i przekonać się, czy im odpowiada.

Udostępnij tę treść