OEM a BOX – czym różnią się od siebie licencje Windows

OEM a BOX – czym różnią się od siebie licencje Windows

Kategorie : systemy operacyjne

Windows to z pewnością jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych i mimo, że w przypadku większości nowych laptopów jest on sprzedawany razem ze sprzętem, to zdarza się, że nabyliśmy egzemplarz bez systemu lub zdecydowaliśmy się na zakup komputera stacjonarnego, czy też sami sobie taki zestaw składamy – jakiego wówczas Windowsa wybrać, w wersji OEM czy może BOX?

Systemy operacyjne Windows – dostępne wersje

Decydując się na zakup systemu operacyjnego Windows, dobrze jest zapoznać się z dostępnymi jego wariantami, różnią się one między sobą funkcjami oraz zawartością.

Najpopularniejsza wersją domowego użytku jest wersja Home, która znajduje idealne zastosowanie właśnie w w środowisku domowym, świetnie sprawdzi się również w przypadku małej firmy. Wyposażona została we wszystkie najistotniejsze elementy systemu, bez zbędnych – dla zwykłego użytkownika, narzędzi administracyjnych, nie mających zastosowania w przypadku pojedynczego stanowiska pracy.

Jeśli chodzi o system Windows, który idealnie nada się do użytku firmowego, to najlepszym wyborem, będzie tu wersja Pro, wzbogacona o przydatne dla administratorów, takie jak funkcje sieciowe, czy opcje szyfrowania danych zawartych na dyskach.

Istnieją także odmiany specjalistyczne takie jak Enterprise, skierowana do dużych korporacji, czy Education, stworzona dla sektora edukacyjnego.

Jeśli już zdecydujemy się na odpowiednią dla nas wersję systemu operacyjnego, pozostaje nam jeszcze wybór dotyczący typu licencji, którą zdecydujemy się zakupić. Tu na szczęście mamy do wyboru jedynie dwa warianty: licencję BOX oraz licencję OEM. To, na którą opcję finalnie się zdecydujemy, będzie miało wpływ na koszt systemu, ale także na późniejszy sposób, w jaki będziemy korzystać z systemu.

Licencja OEM i licencja BOX – różnice

Licencje BOX i OEM różni przede wszystkim sposób dystrybucji. Windows w wariancie OEM zwykle jest preinstalowany na urządzeniu, możemy także dokonać zakupu jego klucza cyfrowego w sieci. Jeśli chodzi o wersję BOX, to jak sama nazwa wskazuje, sprzedawana jest ona w pudełku, umieszczona na odpowiednim nośniku fizycznym, w tym przypadku, może to być płyta DVD lub dysk pamięci USB.

Kiedyś, najistotniejszą różnicą pomiędzy wersjami OEM i BOX, była kwestia ich przypisania do konkretnego komputera. W przypadku wersji OEM, system po zainstalowaniu, był przypisany do znajdującej się w danym komputerze, płyty głównej. W przypadku jej awarii lub wymiany, należało liczyć się z koniecznością ponownego zakupu systemu. Co do wersji BOX, można było ją przenieść z komputera na komputer, czy instalować na wielu komputerach – liczbę komputerów określała licencja.

Licencja OEM – co oznacza?

Czym jest ów licencja i co znaczy OEM? OEM to skrót od Original Equipment Manufacturer, co w tłumaczeniu oznacza Producent Oryginalnego Wyposażenia. W tym przypadku system Microsoft Windows sprzedawany jest przez firmę inną niż sam Microsoft. W praktyce oznacza to, że jest to licencja udzielana przez Microsoft, na przykład, konkretnym producentom sprzętu. Kiedyś była to właśnie licencja powiązana z poszczególną płytą główną komputera. Obecnie system OEM możemy przypisać do danego konta Microsoft, dzięki czemu licencję możemy przenosić z jednego komputera na drugi, pod warunkiem, że zdezaktywujemy poprzednią instalację. Czasem proces ten bywa odrobinę skomplikowany, dlatego warto w tym przypadku skorzystać z pomocy technicznej i skontaktować się z Infolinią Microsoftu, aby otrzymać dokładną instrukcję krok po kroku jak sobie z tym poradzić.

Licencja BOX – charakterystyka

System operacyjny Windows w wersji BOX, czyli "Windows w pudełku" możemy zamówić na stronie Microsoftu lub w sklepach sprzedających oprogramowanie. Decydując się na wersję BOX, otrzymamy kopię systemu Windows, zapisaną za pomocą fizycznego nośnika. W tym przypadku system również będzie powiązany z danym kontem Microsoft. System operacyjny w wersji BOX, możemy przypisać do konkretnej liczby komputerów określonej w wybranej przez nas licencji. Jeśli zdecydujemy się na opcję obejmującą jedno stanowisko, wówczas przed instalacją systemu na innym komputerze, będziemy musieli zdezaktywować poprzednie urządzenie. Sam proces instalacji, w przypadku wersji BOX jest znacznie prostszy w porównaniu do licencji OEM, tu wystarczy jedynie wsadzić płytę instalacyjną do napędu DVD lub podłączyć nośnik USB i postępować zgodnie z instrukcją producenta.

Windows OEM czy BOX – na co się zdecydować?

Jeśli chodzi o korzyści płynące z posiadania wersji BOX, to dawniej było ich więcej, dlatego też licencja ta była znacznie droższa od wersji OEM. Obecnie sytuacja ta nieco się zmieniła. W czasach, kiedy to Internet nie był tak popularny jak dziś, posiadanie fizycznego nośnika ułatwiało zarządzanie urządzeniem, podczas instalacji, nie istniała potrzeba dostępu do sieci. Ponadto zakupienie odpowiedniej licencji BOX, pozwalało na instalowanie systemu na wielu komputerach, choć były oczywiście także wersje na jeden komputer. Gdy mieliśmy do czynienia z awarią lub wymianą sprzętu na nowy, wystarczyła instalacja systemu na nowym komputerze, z posiadanego już nośnika. Sytuacja pod tym kątem wygląda podobnie także dziś. Instalacja systemu w wersji BOX, z wykupioną licencją dla wielu stanowisk, jest prostsza w odróżnieniu od instalacji systemu w wersji OEM. Ma to znaczenie przede wszystkim w firmach, gdzie stanowisk jest więcej, łatwiej wówczas przenosić system z jednego urządzenia na inne, na przykład w sytuacji wymiany sprzętu.

Kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem licencji systemu Windows w wersji BOX jest sposobność jego późniejszego samodzielnego odsprzedania. Chcąc go sprzedać, nie istnieją tu żadne przeciwwskazania, jeśli chodzi natomiast o system OEM, musimy pamiętać, że jest to możliwe jedynie wraz z urządzeniem, na którym dany system został zainstalowany.

Warto pamiętać, że Windows z licencją OEM – Original Equipment Manufacturer, jest oprogramowaniem udostępnianym najczęściej producentom sprzętu. Jet to o tyle ważne, iż twórcy Windowsa wychodzą z założenia, że za poprawną konfigurację systemu w tym przypadku, jak i za jego bezawaryjne działanie powinien odpowiadać nie sam Microsoft a właśnie dostawca sprzętu. Dlatego też Windows w wersji OEM, nie został objęty programem wsparcia Microsoft, w odróżnieniu od wersji BOX. Dlatego też licencja BOX wydaje się być lepszą alternatywą dla użytkownika domowego, czy dla mikroprzedsiębiorcy, który może poczuć się bezpieczniej i wygodniej korzystając ze wsparcia technicznego MS.

Na korzyść wersji OEM, przemawia ich cena, są one nadal tańsze, choć stosunkowo niewiele, w porównaniu do sytuacji z przeszłości, gdzie różnice w cenie były znaczne. Cena ma oczywiście większe znaczenie w przypadku zakupu wielu sztuk. Jeśli więc komuś zależy na obniżeniu kosztów, jednocześnie jest w stanie bez problemu dokonać instalacji systemu na własną rękę – to w tym przypadku licencja OEM, wydaje się być lepszym wyborem.

Jeśli jednak zależy nam na możliwości prostej, nieskomplikowanej instalacji, której dokonamy za pośrednictwem fizycznego nośnika– także dla wielu urządzeń, pamiętając również o pełnym wsparciu technicznym ze strony producenta systemu, to lepszym wyborem będzie w takiej sytuacji, nieco droższa licencja BOX.

Udostępnij tę treść