Windows XP, czyli prawdziwa rewolucja!

- Kategoria : systemy operacyjne

Pomimo rozwoju kolejnych wersji systemów operacyjnych, wiele osób z nostalgią wspomina Windows XP. Był to czas prawdziwej rewolucji nie tylko tej komputerowej, ale również tej internetowej. Co takiego zmienił nowy system? Dlaczego okazał się dla Microsoft przekleństwem? Jak odmienił myślenie o komputerach?

Co było przed Windows XP? 

Zanim pojawił się Windows XP, Microsoft wydał jeszcze dwa systemy operacyjne - Windows 2000  - dla firm i Windows ME - dla użytkowników domowych. Były one kontynuacją tego, co użytkownicy znali z wersji 95 i 98. Są one niekiedy zapominane w historii Windows. Jednak chcąc zrozumieć Windows XP, warto zacząć właśnie od nich.

Windows 2000

Nadchodzące tysiąclecie wywarło niemałą presję na producentów, aby dostarczyć nowoczesne rozwiązania na miarę 2000 roku. Tak samo było w przypadku kolejnego Windowsa, który był kontynuacją linii NT, przeznaczoną dla stacji roboczych. 

Dedykowany dla biznesu Windows 2000 wprowadził szyfrowanie systemu plików i NTFS 3.0. Co więcej, pojawiła się usługa Active Directory. Pozwalała ona administratorom sieci zarządzać użytkownikami, uprawnieniami, a także konfiguracją komputerów. Wszystko było możliwe z poziomu jednego komputera.

W Windows 2000 dostępny był też DirectX. Nie zabrakło również Windows Media Player, Outlook Express czy Internet Explorer.

Chociaż system nie zdobył większego sukcesu, mógł być z powodzeniem używany w firmach. Windows XP, który miał nadejść później, połączył zaś potrzeby użytkowników biurowych i domowych.

Windows ME

Złośliwi pomijają Windows ME w historii systemów operacyjnych od Microsoft. Jeszcze inni rozwijają jego nazwę jako Windows Mistake Edition. Jednak Windows ME istniał i domaga się opowiedzenia. Wprowadził bowiem kilka kluczowych rozwiązań, z których korzystamy do dzisiaj.

Była to kontynuacja systemów 95 i 98, czyli rodziny 9x, dedykowanej dla użytkowników domowych. Jego premiera miała miejsce 14 września 2000 roku, czyli ponad 20 lat temu. 

Windowsowi ME zarzucano brak znaczących zmian, niestabilność i niedopracowanie funkcji multimedialnych. Był to ostatni system z MS-DOS, który był ukryty przed użytkownikiem. Co więcej, jako pierwszy posiadał opcję Przywracanie systemu poprzez tworzenie punktów kontrolnych na osi czasu. Pojawiła się również funkcja Aktualizacji Automatycznych w programie Windows Update. Zmianą, która została rozwinięta w nadchodzącym Windows XP, były wyskakujące okienka ‘Co chcesz zrobić”. Pojawiały się one po podłączeniu aparatu fotograficznego.

Niewątpliwie Windows 2000 i Windows ME spowodowały jeszcze większy apetyt użytkowników na nowoczesny system operacyjny. Ten zaś pojawił się wraz z premierą Windows XP. Jak się niebawem okaże, największy sukces Microsoft okazał się dla firmy przekleństwem.

Wielka premiera Windows XP

25 października 2001 roku nastąpiła prawdziwa rewolucja okienkowa. Windows XP zmienił myślenie o komputerach. Celem Microsoftu było połączenie dotychczasowych linii komputerów domowych i biurowych. Nowy system bazował na kodzie Windows NT i zaprezentował nowy kolorowy interfejs Luna. 

Warto zatrzymać się na chwilę na samym interfejsie. Do tej pory użytkownicy znali mało kolorowe systemy. Luna mogła zatem okazać się niemałym szokiem. Już sama domyślna tapeta odróżniała się od tego, co znaliśmy do tej pory.

Idąc dalej, użytkownik mógł skorzystać z ulepszonego Menu Start. Dodano do niego kolumnę ze skrótami do najczęściej używanych plików. Zwiększyła się także liczna samych ikon. Na pasku zadań zaś programy mogły być grupowane. Z kolei w związku z rozwojem monitorów z ekranem LCD wprowadzono technologię wygładzania czcionek ClearType.

To jednak nie wszystko. Nowy Windows XP domyślnie oczyszczał pulpit z nieużywanych skrótów po 60 dniach. Pozwalał też na szybkie przełączanie się między użytkownikami bez konieczności wylogowywania. Informował o stanie baterii, a kiedy ten był niski - przechodził w stan hibernacji.

Microsoft zdecydował się na zaostrzoną politykę przeciw piractwu, wprowadzając Windows Genuine Advantage, który sprawdza legalność klucza produktu. Użytkownik musiał aktywować go w ciągu 30 dni od instalacji systemu.

Microsoft a praktyki monopolistyczne

Microsoft nie po raz pierwszy był oskarżany o praktyki monopolistyczne. Nie po raz pierwszy też przegrał w sądzie. Pierwszy taki przypadek miał miejsce tuż po premierze Windows 95 i 98, kiedy Internet Explorer był instalowany wraz z systemem. 

Podobna sytuacja zdarzyła się z Windows XP, a konkretnie z Windows Media Player, który był dołączony do zestawu aplikacji. Zdaniem Komisji Europejskiej, było to działanie monopolistyczne. W efekcie czego Microsoft musiał wprowadzić na rynek europejski nowy system operacyjny - Windows XP N. Był on pozbawiony nie tylko Windows Media Player, ale również innych 185 plików. Wersja była dostępna tylko w Europie i nie odnotowała wysokiej sprzedaży.

Windows XP w 13 odsłonach

Chociaż Windows XP miał scalać użytkowników biurowych i domowych, wydano łącznie 13 wersji systemu dla konkretnych zastosowań. Były one dedykowane nie tylko dla komputerów stacjonarnych, ale także dla tabletów.

Niewątpliwie najbardziej znaną wersją systemu był Windows Home Edition. Był on podstawową edycją dla użytkowników domowych. Oprócz niego wydano też Windows XP Professional dla firm.

Wraz z rozwojem kolejnych wersji Microsoft wydał także:

 • Windows XP Tablet PC Edition - system z 2002 roku, dedykowany dla raczkujących tabletów;

 • Windows XP Media Center Edition - dedykowany dla HP Media Center Computer, umożliwiający integrację komputera z telewizorem i kierowanie systemem za pomocą pilota;

 • Windows XP N - wspomniana wcześniej wersja systemu bez m.in.: Windows Media Player;

 • Windows XP K i Windows XP KN - przygotowany na potrzeby rynku koreańskiego. W sprzedaży były dostępne zarówno wersje z Windows Media Player, jak i bez niego;

 • Windows XP Starter Edition - dedykowany dla krajów rozwijających się, gdzie udział komputerów dopiero rósł. Posiadał samouczki i miał liczne ograniczenia;

 • Windows XP Professional x64 Edition - w odróżnieniu od poprzednich systemów nowa wersja opierała się na 64-bitowej architekturze. Była to edycja eksperymentalna, która miała przetestować nowe rozwiązania;

Oprócz wyżej wymienionych edycji w historii Windowsa XP pojawiły się również takie wersje jak:

 • Windows Professional Blade PC Edition;

 • Windows Embedded for Point of Service;

 • Windows Embedded;

 • Windows XP Home ULCPC.

Poważny problem Windows XP - bezpieczeństwo

Wejście w nowe tysiąclecie było wejściem w erę internetu. Coraz powszechniejszy dostęp do komputerów, a także rozwój Internetu Explorer i innych przeglądarek spowodował, że wszyscy chcieli być w sieci.

Raczkujący internet wystrzelił nagle z niespodziewaną mocą. Wszyscy zaczęli szukać rozrywki, wiedzy i przyjaciół w wirtualnym świecie. Na rozpowszechnienie internetu wpływ miał też Windows XP. Historia pokazała jednak, że Microsoft nie był wcale przygotowany na taki rozwój wypadków.

Chociaż Windows XP, jak i poprzednie wersje systemu, był dostosowany do łączenia się z internetem, nie dopracowano jego bezpieczeństwa. Masowy dostęp do sieci spowodował zwiększenie się liczby cyberataków. Aby Twój komputer został zaatakowany przez wirus, nie trzeba było nawet klikać podejrzanych linków czy pobierać załączników z maili. Konieczne było zatem jak najszybsze wprowadzenie poprawek.

Service Pack 2 na ratunek

Pierwsza aktualizacja dodatku Service Pack nie przyniosła wiele zmian. Oprócz naprawienia kilku błędów i polepszenia obsługi USB 2.0 użytkownicy w dalszym ciągu byli narażeni na wirusy i kradzież danych.

Ratunek nadszedł dopiero 25 sierpnia 2004 roku. Była to ostatnia chwila na dokonanie zmian, zanim odejdą użytkownicy. Service Pack 2 załatał wiele dziur związanych z bezpieczeństwem w internecie. Wraz z nim pojawiło się :

 • Centrum zabezpieczeń System Windows;

 • nowa zapora;

 • blokowanie wyskakujących okienek;

 • technologia zapobiegająca uruchamiania się niebezpiecznych kodów w obszarze pamięci.

Pomimo tego, że Service Pack 2 znacząco poprawił bezpieczeństwo internetu, nie zabezpieczył go w 100%. Wiemy o tym dzisiaj, kiedy wciąż musimy być ostrożni w internecie.

Service Pack 3

System Windows XP bił rekordy popularności nawet po tym, kiedy zaprezentowano Windows Vista. Dlatego pojawił się 3 aktualizacja dodatku - Service Pack 3, który został zaprezentowany w 2008 roku. Wraz z nim dodano nowe sterowniki, zwiększono wydajność i bezpieczeństwo systemu. Jego wsparcie zakończyło się 8 kwietnia 2014 roku. Tym samym zakończono wsparcie dla całego Windowsa XP.

Sukces, który przerodził się w przekleństwo

Najprawdobniej nie ma osoby z Twojego otoczenia, która nie znałaby Windows XP. To właśnie na nim wychowało się całe pokolenie. Wystarczy spojrzeć, jak długo był wspierany przez Microsoft. Historia Windows XP zaczyna się w 2001 roku, a kończy w 2014 roku. Zakończenie wsparcia nie oznacza jednak, że wszyscy od razu przerzucili się na kolejne systemy operacyjne. Wiele osób postanowiła dalej korzystać z tego, co znała do tej pory.

Co więcej, najprawdopodobniej Microsoft wspierał Windows XP aż do 2019 roku dla amerykańskiego wojska i przemysłu zbrojeniowego. System bowiem wciąż był wykorzystywany do kontroli procesów.

Tak wiele lat historii może wskazywać na niewątpliwy sukces Windows XP. Owszem, pobił on rekordy sprzedaży. Jednocześnie okazał się dla Microsoft przekleństwem. Tak długoletnie wsparcie sprawiło, że użytkownicy nie wyobrażali sobie przesiadki na inny system operacyjny.

Przykładem była owiana złą sławą Vista wydana w 2007 roku. Zaoferowała ona zupełnie inny interfejs graficzny, który nie przypadł do gustu użytkownikom. Nowy system graficzny był krytykowany za optymalizację, wysokie wymagania sprzętowe i wiele błędów, jakie zostały wykryte.

Dopiero późniejsze systemy operacyjne jak Windows 7 czy Windows 8 wypadły lepiej w opinii publicznej i zdołały przekonać do siebie użytkowników. Nie ulega jednak wątpliwości, że historia Windows XP na tym się nie kończyła. 

Podsumowanie

Wspierany przez 13 lat Windows XP odszedł już do historii. Dzisiaj jest tylko nostalgicznym wspomnieniem. Dla wielu był początkiem korzystania z programów, grania w gry czy odkrywania internetu. Nakreślił oczekiwania użytkowników względem systemów operacyjnych i na zawsze zmienił myślenie o komputerach.

Udostępnij


» czytaj wszystkie opinie