Windows 1, 2 i 3.11, czyli jak to wszystko się zaczęło!

Windows 1, 2 i 3.11, czyli jak to wszystko się zaczęło!

Kategorie : systemy operacyjne

Windows 1, 2 i 3.11

Czy wiesz, że niewiele brakowało, aby Windows wcale nie nazywał się Windowsem? Że wersja 1.0 w ogóle nie ujrzała światła dziennego? A Microsoft musiał stawić czoła prawie 200 zarzutom postawionym przez Apple? Windows 1, Windows 2 i Windows 3 kryje jeszcze więcej niespodzianek. Dowiedz się, jaka jest historia jednego z czołowych systemów operacyjnych.

Inspiracja, która starała się rewolucją

Kiedy teraz myślisz o Windowsie, kojarzysz go z systemem operacyjnym, dzięki któremu możesz zarządzać całym komputerem. To dzięki niemu masz dostęp do aplikacji, łączysz się z internetem i czytasz ten artykuł. Jednak historia Microsoft pokazuje, że ostateczny efekt jest często wynikiem splotem wielu wydarzeń.

Zacznijmy od tego, że Bill Gates nie był na początku zainteresowany graficznymi systemami. Jeszcze w latach 70. XX wieku wraz z Paulem Allenem zajmował się pisaniem programów analitycznych. W kolejnej dekadzie odnieśli oni sukces dzięki współpracy z IBM i stworzeniu środowiska tekstowego MS-DOS. Chociaż nazywa się go protoplastą, ciężko mówić o systemie operacyjnym, który znamy dzisiaj. Był on bowiem pozbawiony jakiejkolwiek grafiki, okienek aplikacji, a już tym bardziej internetu. 

Co sprawiło, że Bill Gates zmienił zdanie? Na pewno ważnym czynnikiem był ówczesny sukces Apple, który bazował na intuicyjnych i łatwych rozwiązaniach. Momentem kulminacyjnym były targi COMDEX. To właśnie na nich zobaczył on Visi On. Była to tylko koncepcja interfejsu graficznego. Jednak zrobiła na nim tak duże wrażenie, że podjął decyzję o zmianie kierunku MS-DOS. 

Tym samym rozpoczęły się prace nad nową nakładką graficzną. Wszyscy znamy historię, że niewiele brakowało, aby Windows został nazwany Interface Manager. Pomysł jednak został zatrzymany przez dział marketingowy, dzięki któremu zawdzięczamy słynne “Okna”.

Jak potoczyły się dalsze dzieje Microsoft? Poznaj historię Windows 1.0, Windows 2.0 i Windows 3.0

Windows 1.0 - czy faktycznie istniał?

Kiedy Bill Gates zobaczył na targach COMDEX, jak może wyglądać komputer przyszłości, postanowił, że zbuduje swój własny. Prototyp pierwszego systemu graficznego od Microsoft powstał jeszcze w 1983 roku.

Pomimo tego, na Windowsa 1 przyszło poczekać jeszcze 2 lata. Przesunięta premiera nie przysłużyła się wizerunkowi firmy. Po licznych zapowiedziach i prezentacjach wiele osób zapomniało o ogłoszonym wcześniej prototypie. 

Co było nie tak w Windows 1? Ówcześni użytkownicy zarzucali systemowi brak intuicyjności, wysokie wymagania, a także konieczność używania myszy, która nie była wtedy tak popularna. Nie było również kosza na pliki i nachodzących na siebie okienek aplikacji. Przyczyną był konflikt z Apple, do którego jeszcze dojdziemy.

Nie można jednak odmówić Windows 1, że nie był milowym krokiem w rozwoju komputerów. Była to w końcu pierwsza próba stworzenia środowiska operacyjnego na interfejsie graficznym. Pozwalał on na otwieraniu aplikacji w trybie wielozadaniowym. Z racji tego jednak, że aplikacje były uruchamiane z poleceń DOS-u, wiele osób potraktowało Windows 1 jak front-end dla MS-DOS. 

Chcesz wiedzieć, z jakich aplikacji można było skorzystać na Windows 1? Nie powinno Cię zaskoczyć, że wybór był dość ograniczony. W pierwszej wersji systemu znalazły się takie programy jak Kalendarz, Kalkulator, Zegar, Paint, Notatnik, Schowek i Write, czyli poprzednik Worda. Co więcej, można było zagrać w grę - Reversi.

Pisząc o Windows 1, nie można pominąć jeszcze jednego szczegółu. Wersja 1.0 nigdy nie weszła do sprzedaży. Jak wspomina jeden z ówczesnych pracowników, była to wersja środowiska, która została pokazana na COMDEX w 1983 roku. Do sklepów trafił później wersja - Windows 1.01.

Windows 2.0 i nachodzące na siebie okienka

Przenieśmy się do roku 1987. To właśnie wtedy pojawiła się nowa wersja systemu - Windows 2.0. Został on cieplej przyjęty niż jego poprzednik. Dzięki zmianom, na które zdecydował się Microsoft, więcej użytkowników skorzystało z nowego systemu.

Co takiego się zmieniło? Przede wszystkim poprawiła się wygoda w korzystaniu z komputera. Pojawiły się skróty klawiszowe. Okna aplikacji mogły nareszcie na siebie nachodzić. Z kolei w wersji 2.03 kolory ikon przypominały te wykorzystywane w komputerach Macintosh. Było to powodem późniejszych procesów sądowych z Apple.

Za sukcesem Windows 2 kryje się jeszcze jeden szczegół. Do oferowanych aplikacji dołączył Excel, a także Word. Z racji tego, że ówczesne komputery służyły głównie do pracy, a nie do rozrywki, była to znacząca zmiana dla użytkowników.

W Windows 2 można było skorzystać z programu Aldus PageMaker (dzisiejszy Adobe PageMaker). Było to pierwszy w historii Microsoft, kiedy wykorzystano program wydany przez firmę zewnętrzną. Do tej pory bowiem ze wspomianej aplikacji korzystano wyłącznie na komputerach Apple.

Pomimo tego, że Windows 2 wciąż przypominał swojego poprzednika, pozwalał użytkownikowi na więcej. Poprawił się nie tylko wygląd systemu, ale także jego funkcjonalność. Rozszerzenie dostępnych programów sprawiło, że Windows 2 był coraz częściej wybierany.

Nakładka Windows/286 i Windows/386

Historia Windows to także historia różnych środowisk, które pojawiały się w rodzinie systemów operacyjnych. Po premierze Windows 2.0 zaprezentowano 2 środowiska - Windows/286 i Windows/386. Były one stworzone pod wymagania procesorów Intel 80286 i 80386.

Windows 3.0 - pierwszy globalny sukces Microsoft

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez systemu operacyjnego. Jednak historia Windows pokazuje, że nie zawsze tak było. Zanim Microsoft odniósł zwycięstwo, trzeba było trochę poczekać. Windows 1 i Windows 2 nie były tak dużym sukcesem. Miał on bowiem dopiero nadejść z premierą Windows 3.

To właśnie Windows 3 odniósł pierwszy komercyjny sukces. Pojawił się on z licznymi rozszerzeniami, które zapewniały podstawową obsługę multimediów. Umożliwiał skorzystanie z takich aplikacji jak Media Player czy Music Box. 

Nie pozwalał jednak na używanie aplikacji przeznaczonych na starsze wersje. Powodem było porzucenie obsługi trybu rzeczywistego, który był do tej pory wykorzystywany w historii Windowsa.

Nowością był za to Menedżer Plików, który pozwalał zarządzać plikami, a także Menedżer programów, który obejmował wszelkie aplikacje. Pojawił się również CorelDraw, czyli profesjonalne narzędzie graficzne i możliwość wyświetlania standardu czcionek Truetype.

W tym samym czasie wydano też Windows for Workgroups. Było to środowisko, które pozwalało na pracę w sieciach peer-to-peer.

Windows 3.1 - pierwsza wersja Windows przetłumaczona na język polski

Dzisiaj mało kto zadaje sobie pytanie, czy system na jego komputerze będzie w jego ojczystym języku. A jednak kiedyś to nie było takie oczywiste. Świadczy o tym chociaż to, że pierwsze wersje Windowsa nie były wydawane w języku polskim. Był to jeden z powodów, dla których tak mało kto w Polsce o nich w ogóle słyszał. Przełomem był Windows 3.1. Ukazał się w 1992 roku i miał polskojęzyczną wersję językową.

Jeszcze w tym samym roku Microsoft wydał Windows 3.11. Wprowadził on niezbędne poprawki i uaktualnienia do Windows 3.1.

Windows NT 3.1.

Jeszcze w 1993 do sprzedaży trafia Windows NT 3.1. Chociaż miała taki sam interfejs co Windows 3.1, był to odrębny system operacyjny. Od początku był zaprojektowany dla profesjonalistów. Sprawdzał się doskonale w sieciach lokalnych.

To jednak nie wszystko, ponieważ Windows NT 3.1. był pierwszym systemem z 32-bitową architekturą. Chociaż system MS-DOS ciągle był wykorzystywany, interfejs graficzny był już nieporównywalny z tym, co użytkownicy znali z Windows 1 czy Windows 2. Jest on wykorzystywany także w dzisiejszych wersjach Windowsa.

Co było później?

Tak naprawdę, pisząc o Windows NT, trzeba powiedzieć o całej rodzinie systemów operacyjnych. Chociaż powstała ona niecałe 30 lat, jest używana przez miliony użytkowników do dzisiaj. Zarówno Windows NT 3.1, jak i Windows 11 korzystają z tego samego kodu systemu operacyjnego i jądra.

Odnoszący sukcesy Windows NT stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo, przenośność i rozszerzalność. Umożliwia korzystanie z kilku procesorów naraz i zapewnia intuicyjność.

189 zarzutów, czyli walka Apple z Microsoft

Od samego początku drogi Microsoft i Apple krzyżowały się ze sobą. Przy dwóch konkurencyjnych produktach nie było możliwości, aby uniknąć nieporozumień. Tak też było w tym przypadku.

Jeden z najsłynniejszych procesów miał miejsce po zaprezentowaniu Windowsa 2 i 3 w 1990 roku. Firma z Cupertino oskarżyła Microsoft o bezprawne powielanie rozwiązań związanych z wygląd i działaniem. Było to łącznie aż 189 zarzutów. Czego one dotyczyły? Między innymi środowiska operacyjnego i nachodzących na siebie okien.

Jak można się domyślić po wyglądzie współczesnych systemów Microsoft, Apple nie wygrało tej sprawy. Sąd oddalił wszystkie zarzuty z wyjątkiem 10. Dzięki temu firma z Redmond mogła dalej rozwijać swoje produkty i stworzyć kolejne systemy, z których korzystamy do dzisiaj.

Problemy związane z prawami autorskimi pojawiały się jednak już wcześniej. Jak pamiętasz, pierwsza wersja Microsoft nie miała kosza na pliki. Aby pogodzić interesy obu stron, konieczne było podpisanie umowy licencyjnej. 

Podsumowanie

Historia Windows pokazuje, że początki nie zawsze bywają łatwe. Wszystko zależy od tego, jakie kroki podejmiemy dalej. Premiera Windowsa 1 wcale nie zwiastowała późniejszego sukcesu firmy. A jednak wraz z kolejnymi wersjami system operacyjny Microsoft Windows zyskiwał nowych użytkowników. Szacuje się, że tylko z Windows 10 korzysta ponad miliard osób. Możemy jednak przyjąć tezę, że liczba ta w kolejnych latach będzie dalej rosł.

Udostępnij tę treść